Skip to main content
The Higher Education CARNET Users Conference - THECUC2023 Digital Transformation of Higher Education: Innovations for the Future of Learning & Teaching

Full Program »

Interakcija čovjeka i robota - budućnost dolazi: afektivni interaktivni virtualni agenti koji mogu boraviti u različitim okruženjima (30 min)

Pozvano predavanje govori o PLEA-i, virtualnom biću i robotu. Predavanje je o viziji kako je PLEA napravljena i koja je njena priča. PLEA koristi najnovije znanstvene spoznaje o interakciji čovjeka i robota, kognitivnoj robotici, vizualizaciji informacija te o umjetnoj inteligenciji, da kroz istraživanja stvori temelje razvoja novih strategija robotskog zaključivanja i interakcije. PLEA analizira i tumači različite izvore društvenih signala od ljudi koji je okružuju kako bi stvorila vlastite hipoteze i vjerovanja. Kroz to procjenjuje kako se neka osoba osjeća, a zatim kroz interakciju pokazuje svoju naklonost koristeći neverbalne komunikacijske znakove i tehnike vizualizacije informacija. Računalna arhitektura koja upravlja PLEA-om se može shvatiti kao interpreter koji pretvara kontekst u podatke dajući stroju sposobnost "zaključivanja" uzimajući u obzir stalne promijene u okolini. PLEA koristi radnu okolinu pogonjenu umjetnom inteligencijom koja integrira podatke i različite poglede ljudi, robota i okoliša što joj omogućuje prilagodbu promjenama u stvarnom vremenu. Može djelovati u različitim okruženjima, uključujući virtualna, stvarna ili mješovita. PLEA predstavlja drugačiji način razmišljanja o robotima, tako da se odmiče od podataka sakupljenih senzorima prema kontekstualnom shvaćanju. Ona se koristi za dokazivanje koncepta te je predstavljena na mnogim festivalima, uključujući British Science Festival i Art & AI Festival 2022. u Leicesteru, UK. Časopis DailyArt Magazine uvrstio je instalaciju PLEA među najbolje umjetničke instalacije temeljene na umjetnoj inteligenciji u Velikoj Britaniji za 2021. Ako budemo imali sreće na kraju ovog pozvanog predavanja, PLEA će posjetiti publiku koristeći ekran ili osobno kroz fizičku glavu robota.

Tomislav Stipančić
Fakultet strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu
Croatia

Tomislav Stipančić izvanredni je profesor Robotike i umjetne inteligencije na Fakultetu strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu. Voditelj je Laboratorija za planiranje proizvodnje i proizvodnih sustava na istoj ustanovi, gdje je uključen i u nastavu na preddiplomskom i diplomskom studiju. Njegovo istraživanje uglavnom je usmjereno na područja umjetne inteligencije, kognitivne informatike, afektivne i probabilističke robotike, kontekstno vođenog zaključivanja, interakcije čovjek – robot i proširene stvarnosti (XR). Može se reći da su mu “strast” računalne mreže, (semantičke) web tehnologije, (web) dizajn i e-učenje. Godine 2016. dobio je stipendiju od Japanskog društva za promicanje znanosti Postdoctoral Fellowship of Japan Society for the Promotion of Science (JSPS). Proveo je 8 mjeseci na Sveučilištu Kyoto radeći svoj projekt kao dio Grupe za primijenjenu obavještajnu obradu informacija. Također je bio gostujući istraživač na KTH u Stockholmu i URJC u Madridu. Osobito značajan rezultat njegova znanstvenog istraživanja je afektivni robot i virtualno biće PLEA vođeno podacima koje je časopis DailyArt pozicionirao među najbolje umjetničke instalacije prožete umjetnom inteligencijom koje treba posjetiti 2021. u Ujedinjenom Kraljevstvu. Ovu instalaciju djelomično je poduprla Hrvatska zaklada za znanost u sklopu projekta „Afektivna multimodalna interakcija temeljena na konstruiranoj spoznaji robota—AMICORC (UIP‐2020‐02‐7184)“.

Participants' prior knowledgePotrebno predznanje: Nisu potrebna.

Learning outcomes / Ishodi učenja: Razumijevanje PLEA koncepta i njegove svrhe u interakciji s ljudima i okolinom. Poznavanje tehnoloških aspekata, poput korištenja umjetne inteligencije i analize društvenih signala. Prepoznavanje PLEA-ovog uspjeha i priznanja u području umjetne inteligencije i robotike.

 


Powered by OpenConf®
Copyright ©2002-2022 Zakon Group LLC