Skip to main content
The Higher Education CARNET Users Conference - THECUC2023 Digital Transformation of Higher Education: Innovations for the Future of Learning & Teaching

Full Program »

Digitalno potvrđivanje vjerodostojnosti fizički izdanih diploma (10 min)

Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu razvio je sustav za digitalno potvrđivanje fizički izdanih diploma putem sustava ulančanih blokova (engl. blockchain). Izlaganje će najprije analizirati potrebu za provjerom autentičnosti diploma. Pritom će se iznijeti izazovi s kojima se Studentska služba svakodnevno susretala u praksi. Potom će se objasniti kako arhivistička teorija tumači koncept vjerodostojnosti i autentičnosti te će se diskutirati o tome kako te temeljne zahtjeve primijeniti u digitalnoj okolini. Dosadašnja istraživanja na međunarodnom znanstveno-istraživačkom projektu InterPARES Trust (https://interparestrust.org) pokazala su da ovjera digitalnih dokumenata kvalificiranim elektroničkim potpisima ili pečatima nije dovoljna. Naime, potpisni certifikati koji se pritom koriste imaju se na rok valjanosti 2 do 5 godina, a dokumente poput diploma je potrebno čuvati najmanje 40 godina. Stoga će se u nastavku objasniti teorijski koncept kojim se digitalizirala vjerodostojnost fizički izdane diplome pa je tako sada moguće provjeriti njezinu vjerodostojnost digitalnim putem iako je riječ o analognoj ispravi. Razvijeni sustav je i dobrodošla nadogradnja digitalno potpisanim diplomama koje će se čuvati u nacionalnom registru diploma, jer produljuje njihovu valjanost i nakon isteka potpisnih certifikata. U izlaganju će se prikazati tijek razvoja inovativnog rješenja – softverskog robota (engl. robotic process automation – RPA) koji ne samo da bilježi informacije koje su potrebne za provjeru vjerodostojnosti diplome u blockchain već ujedno automatizira i sam postupak pripreme diplome. Naime, taj RPA sustav automatski povlači potrebne podatke iz ISVU sustava, registrira sve potrebno u blockchain i nastavlja sa slanjem potrebnih podataka u DISIS sustav (generator dopunskih isprava o studiju, svjedodžbi i diploma) za izradu PDF zapisa diplome i njezinog suplementa čime se dodatno štedi vrijeme zaposlenika potrebno za izradu diploma. Sustav za provjeru vjerodostojnosti diploma (https://provjera-vjerodostojnosti-diploma.ffzg.hr/), potpuno usklađen s GDPR-om, operativan je od 13. prosinca 2021. godine. Autor izlaganja je za koncept ovog sustava osvojio srebrnu medalju na 20. međunarodnoj izložbi inovacija ARCA 2022.

Hrvoje Stančić
Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Croatia

Hrvoje Stančić, redovni profesor u trajnom izboru i prodekan za organizaciju i razvoj Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Član je Odsjeka za informacijske i komunikacijske znanosti na kojem obnaša i dužnost Predstojnika Katedre za arhivistiku i dokumentalistiku. Njegov znanstveni interes usmjeren je prema problematici suvremene arhivistike u sklopu promjena koje donosi implementacija informacijsko-komunikacijske tehnologije koje utječu kako na poslovne procese i stručnu djelatnost informacijsko-dokumentacijskih institucija tako i na edukaciju stručnjaka u tom području. Napose se usredotočio na problematiku digitalnoga gradiva, izvorno nastalog u e-obliku ili digitaliziranog, procedura pri oblikovanju i strukturiranju digitalnih arhiva, knjižnica i repozitorija te postupaka zaštite, dugoročnog (o)čuvanja digitalnoga gradiva i postupaka za očuvanje njegove autentičnosti. Urednik je knjige “Trust and Records in an Open Digital Environment”, koautor “Arhivističkog rječnika. Englesko-hrvatskog, hrvatsko-engleskog”, autor knjige “Digitalizacija” te autor ili koautor više od 80 znanstvenih i stručnih radova. Na projektu “InterPARES Trust AI” član je Upravljačkog odbora projekta. Član je Centra za međunarodna istraživanja suvremenih arhivskih zapisa (CISCRA, Vancover, Kanada). U Hrvatskom zavodu za normizaciju predsjednik je tehničkog odbora za razvoj međunarodne norme ISO/TC 307 Ulančani blokovi i tehnologija distribuirane glavne knjige. Bogato predavačko iskustvo stekao je na matičnom fakultetu, ali i kao gostujući profesor na Sveučilištu u Sarajevu, Sveučilištu Sv. Kliment Ohridski, University of British Columbia (Vancouver, Kanada), University of California Los Angeles (SAD) te Sorbonne Abu Dhabi (UAE). Dobitnik je dviju medalja za inovacije vezane uz blockchain na međunarodnim izložbama inovacija – brončane na izložbi ARCA 2021 te srebrne na izložbi ARCA 2022.

Participants' prior knowledgePotrebno predznanje: Temeljno korištenje računalnih tehnologija.

Learning outcomes / Ishodi učenja: Identificirati, analizirati i procijeniti potrebe sastavnice za optimizacijom procesa izdavanja diploma i uvođenjem sustava za potvrđivanje vjerodostojnosti diploma. Demonstrirati osnovno razumijevanje arhivističkih načela vjerodostojnosti i autentičnosti te njihovu primjenu u digitalnom okruženju.

 


Powered by OpenConf®
Copyright ©2002-2022 Zakon Group LLC