Skip to main content
The Higher Education CARNET Users Conference - THECUC2023 Digital Transformation of Higher Education: Innovations for the Future of Learning & Teaching

Full Program »

„Let's go flying“ - interaktivni hibridni susreti studenata s pilotima zrakoplova (10 min)

„Let's go flying“ je projekt Hrvatske udruge studenata zrakoplovstva (HUSZ), proveden tijekom 2020. i 2021. godine, u sklopu kojega su organizirani susreti studenata zrakoplovstva te ostalih zrakoplovnih entuzijasta s pilotima u njihovim zrakoplovima. Motivacija za organizaciju ovog projekta bila je činjenica da veliki broj studenata zrakoplovstva na Fakultetu strojarstva i brodogradnje (FSB) ima ograničen kontakt sa zrakoplovima i pilotima. Glavna ideja je bila organizirati susrete studenata s pilotima kako bi se obogatio obrazovni program. Umjesto susreta u prostorijama fakulteta, koji tada nisu bili dopušteni, odlučeno je susrete ostvariti putem videokonferencije, koristeći sve prednosti tog pristupa. Zato je odlučeno da će se pilot i voditelj susreta u videokonferenciju uključiti izravno iz zrakoplova što je omogućilo da susretu mogu pristupiti sudionici iz cijele Hrvatske i da svi sudionici u isto vrijeme mogu virtualno ući u kokpit zrakoplova. U početku su se sudionici mogli zvukom uključiti u videokonferenciju te postaviti svoje pitanje pilotu, a kasnije, zbog porasta broja sudionika, odlučeno je da će se pitanja postavljati pismeno u realnom vremenu. Teme susreta odabrane su tako da budu zanimljive svima: školarcima, studentima, ali i magistrima zrakoplovstva. Susreti su u početku, ostvareni kao videokonferencije na platformi Zoom, a kasnije kao prijenos uživo na platformi YouTube, što je omogućilo veću kvalitetu slike i zvuka te veći kapacitet i doseg susreta. Broj sudionika i ljudi koji su bili uključeni u organizaciju susreta rastao je, a oprema kojom su susreti realizirani bila je unaprjeđivana. Tijekom projekta zabrane okupljanja postepeno su uklonjene, tako da su susreti postali hibridni. Za 20-ak sudionika bilo je omogućeno da dođu uživo na aerodrom dok su ostali sudjelovali putem videokonferencije. Tijekom projekta ostvarena je suradnja s Hrvatskim ratnim zrakoplovstvom (HRZ), Fakultetom prometnih znanosti (FPZ), aviokompanijama Trade Air i Air Pannonia te aeroklubom Osijek što je omogućilo sudionicima da se upoznaju s pilotima HRZ-a (MiG-21, Mi-8, Pilatus PC-9, Canadair CL-415), civilnim pilotom (Airbus A320), instruktorom letenja (Cessna 172) te poljoprivrednim pilotom (Antonov An-2). Snimke susreta učitane su na YouTube kanal udruge i do sada su pregledane 57000 puta. Snimljeni materijali mogu, u svojstvu digitalnog obrazovnog sadržaja, obogatiti obrazovanje novih generacija inženjera zrakoplovstva i pilota, a korisne su i za promociju deficitarnih zanimanja inženjera zrakoplovstva i pilota. Snimke mogu, također, poslužiti kao baza za razvoj modela virtualne stvarnosti te za stvaranje novih digitalnih obrazovnih sadržaja koristeći umjetnu inteligenciju. Projekt se planira nastaviti uz poboljšanje organizacijske strukture, sadržaja i produkcije.

Marin Ivanković
Fakultet strojarstva i brodogradnje
Croatia

Marin Ivanković doktorand je i asistent (nastavnik) na Fakultetu strojarstva i brodogradnje u Zagrebu, a doktorat iz područja aerodinamike vjetroturbina izrađuje u suradnji sa Tehničkim sveučilištem u Berlinu. Osim titule magistra zrakoplovnog inženjerstva, posjeduje dugogodišnje iskustvo u području zrakoplovnog modelarstva, a posjeduje i dozvolu privatnog pilota. Bivši je član predsjedništva Hrvatske udruge studenata zrakoplovstva te osnivač i voditelj projekta "Let's go flying". Dio je konstrukcijskog tima te pilot bespilotne letjelice za natjecanje Air Cargo Challenge.

Patrik Rožić
Fakultet strojarstva i brodogradnje
Croatia

Patrik Rožić student je zrakoplovnog inženjerstva na Fakultetu strojarstva i brodogradnje u Zagrebu, kojeg je upisao nakon završetka srednje škole tehničara za mehatroniku. Bivši je predsjednik Hrvatske udruge studenata zrakoplovstva te je dio organizacijskog tima projekta "Let's go flying". Dio je konstrukcijskog tima bespilotne letjelice za natjecanje Air Cargo Challenge.

Damjan Korak
Fakultet elektrotehnike i računarstva
Croatia

Damjan Korak student je elektrotehnike i informacijske tehnologije na Fakultetu elektrotehnike i računarstva, a glavni interesi su mu elektronika, ugradbeni sustavi i automatizacija. Hrvatskoj udruzi studenata zrakoplovstva donosi značajan doprinos kao dio organizacijskog tima projekta "Let's go flying" te konstrukcijskog tima bespilotne letjelice za natjecanje Air Cargo Challenge. U slobodno vrijem bavi se fotografijom i glazbom.

Participants' prior knowledgePotrebno predznanje: Za aktivno sudjelovanje na ovom izlaganju nisu nužna prethodna znanja i vještine. Kako bi iz izlaganja sudionici izvukli što više, bilo bi dobro da su, barem na informativnoj razini, upoznati s korištenjem alata za videokonferencije, te da su barem donekle upoznati sa sustavom fakultetskog obrazovanja u Hrvatskoj.

Learning outcomes / Ishodi učenja: Cilj je ove prezentacije potaknuti sve sudionike, a osobito nastavno osoblje, da razmisle na koji način mogu ostvariti povezivanje svojih učenika ili studenata s ljudima iz struke za koju se školuju. Osim toga, želi im prenijeti znanja i iskustva stečena tijekom provedbe projekta kako bi iste mogli iskoristiti ako i sami odluče pokrenuti ovakav ili sličan projekt. Isto tako, želja je i da se nakon prezentacije potakne sudionike na konstruktivnu diskusiju i međusobnu razmjenu znanja i iskustava vezana uz prezentiranu temu.

 


Powered by OpenConf®
Copyright ©2002-2022 Zakon Group LLC