Full Program »
„Let's go flying“ - interaktivni hibridni susreti studenata s pilotima zrakoplova (10 min)
„Let's go flying“ je projekt Hrvatske udruge studenata zrakoplovstva (HUSZ), proveden tijekom 2020. i 2021. godine, u sklopu kojega su organizirani susreti studenata zrakoplovstva te ostalih zrakoplovnih entuzijasta s pilotima u njihovim zrakoplovima. Motivacija za organizaciju ovog projekta bila je činjenica da veliki broj studenata zrakoplovstva na Fakultetu strojarstva i brodogradnje (FSB) ima ograničen kontakt sa zrakoplovima i pilotima. Glavna ideja je bila organizirati susrete studenata s pilotima kako bi se obogatio obrazovni program. Umjesto susreta u prostorijama fakulteta, koji tada nisu bili dopušteni, odlučeno je susrete ostvariti putem videokonferencije, koristeći sve prednosti tog pristupa. Zato je odlučeno da će se pilot i voditelj susreta u videokonferenciju uključiti izravno iz zrakoplova što je omogućilo da susretu mogu pristupiti sudionici iz cijele Hrvatske i da svi sudionici u isto vrijeme mogu virtualno ući u kokpit zrakoplova. U početku su se sudionici mogli zvukom uključiti u videokonferenciju te postaviti svoje pitanje pilotu, a kasnije, zbog porasta broja sudionika, odlučeno je da će se pitanja postavljati pismeno u realnom vremenu. Teme susreta odabrane su tako da budu zanimljive svima: školarcima, studentima, ali i magistrima zrakoplovstva. Susreti su u početku, ostvareni kao videokonferencije na platformi Zoom, a kasnije kao prijenos uživo na platformi YouTube, što je omogućilo veću kvalitetu slike i zvuka te veći kapacitet i doseg susreta. Broj sudionika i ljudi koji su bili uključeni u organizaciju susreta rastao je, a oprema kojom su susreti realizirani bila je unaprjeđivana. Tijekom projekta zabrane okupljanja postepeno su uklonjene, tako da su susreti postali hibridni. Za 20-ak sudionika bilo je omogućeno da dođu uživo na aerodrom dok su ostali sudjelovali putem videokonferencije. Tijekom projekta ostvarena je suradnja s Hrvatskim ratnim zrakoplovstvom (HRZ), Fakultetom prometnih znanosti (FPZ), aviokompanijama Trade Air i Air Pannonia te aeroklubom Osijek što je omogućilo sudionicima da se upoznaju s pilotima HRZ-a (MiG-21, Mi-8, Pilatus PC-9, Canadair CL-415), civilnim pilotom (Airbus A320), instruktorom letenja (Cessna 172) te poljoprivrednim pilotom (Antonov An-2). Snimke susreta učitane su na YouTube kanal udruge i do sada su pregledane 57000 puta. Snimljeni materijali mogu, u svojstvu digitalnog obrazovnog sadržaja, obogatiti obrazovanje novih generacija inženjera zrakoplovstva i pilota, a korisne su i za promociju deficitarnih zanimanja inženjera zrakoplovstva i pilota. Snimke mogu, također, poslužiti kao baza za razvoj modela virtualne stvarnosti te za stvaranje novih digitalnih obrazovnih sadržaja koristeći umjetnu inteligenciju. Projekt se planira nastaviti uz poboljšanje organizacijske strukture, sadržaja i produkcije.
Participants' prior knowledge / Potrebno predznanje: Za aktivno sudjelovanje na ovom izlaganju nisu nužna prethodna znanja i vještine. Kako bi iz izlaganja sudionici izvukli što više, bilo bi dobro da su, barem na informativnoj razini, upoznati s korištenjem alata za videokonferencije, te da su barem donekle upoznati sa sustavom fakultetskog obrazovanja u Hrvatskoj.
Learning outcomes / Ishodi učenja: Cilj je ove prezentacije potaknuti sve sudionike, a osobito nastavno osoblje, da razmisle na koji način mogu ostvariti povezivanje svojih učenika ili studenata s ljudima iz struke za koju se školuju. Osim toga, želi im prenijeti znanja i iskustva stečena tijekom provedbe projekta kako bi iste mogli iskoristiti ako i sami odluče pokrenuti ovakav ili sličan projekt. Isto tako, želja je i da se nakon prezentacije potakne sudionike na konstruktivnu diskusiju i međusobnu razmjenu znanja i iskustava vezana uz prezentiranu temu.