Skip to main content
The Higher Education CARNET Users Conference - THECUC2023 Digital Transformation of Higher Education: Innovations for the Future of Learning & Teaching

Full Program »
File
View File
ppt
225KB

Kako ćemo vrednovati online studije? (45 min)

Online studij oblik je studija osmišljen tako da se djelomično ili u potpunosti izvodi na daljinu, a akademski naziv koji se stječe njegovim završetkom ravnopravan je akademskom nazivu koji se stječe završetkom klasičnog studija. Ishodi učenja online studija ne smiju se razlikovati od onih stečenih na programu koji se izvodi na klasičan način.

Na okruglom stolu razgovarat ćemo o daljnjem razvoju i načinu vrednovanja online studija u Republici Hrvatskoj nakon pandemije. Agencija je u ovom, kao i u svim postupcima koje provodi, usklađena sa Zakonom o osiguravanju kvalitete u visokom obrazovanju i znanosti te Europskim standardima i smjernicama za osiguravanje kvalitete prema kojima visoka učilišta koja izvode online ili mješovite studijske programe trebaju prilagoditi svoje unutarnje sustave osiguravanja kvalitete kako bi se zajamčila kvaliteta procesa učenja i poučavanja.

Među pitanjima o kojima ćemo razgovarati su: Trebamo li posebne standarde kvalitete za vrednovanje online studija? Ako ih trebamo, u kojim segmentima se razlikuju od klasičnih standarda? Je li tehnička podrška i informatička infrastruktura dovoljna za kvalitetno izvođenje online studija? Jesu li naši nastavnici i ostali zaposlenici visokih učilišta dovoljno educirani za izvođenje online studija?

Danijela Horvatek Tomić
Agencija za znanost i visoko obrazovanje
Croatia

Izv. prof. dr. sc. Horvatek Tomić ravnateljica je Agencije za znanost i visoko obrazovanje te profesorica na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Zahvaljujući dugogodišnjem obrazovanju, usavršavanju i angažmanu, tijekom svoga je profesionalnog rada stekla bogato iskustvo u području osiguravanja kvalitete. Sudjelovala je u radu brojnih znanstvenih i stručnih međunarodnih i nacionalnih projekata, a znanstveno se usavršavala u Italiji, Njemačkoj, Francuskoj, Austriji i Sloveniji.

Alen Host
Ekonomski fakultet Sveučilišta u Rijeci
Croatia

Dr. sc. Alen Host rođen je 1975. godine u Rijeci. Od 1999. godine radi na Ekonomskom fakultetu u Rijeci. Magistrirao je 2004. godine na Ekonomskom fakultetu u Ljubljani, a doktorirao 2007. godine na Ekonomskom fakultetu u Rijeci.

Do sada je objavio više od 90 znanstvenih i stručnih radova te je aktivno sudjelovao na brojnim međunarodnim znanstvenim konferencijama. Nositelj je kolegija: Međunarodna ekonomija, Ekonomika regionalnih integracija, kao i predmeta Teorija i politika međunarodne ekonomske razmjene na doktorskom studiju.

Prof.dr.sc. Alen Host predaje na poslijediplomskom specijalističkom studiju "Pravo europskih integracija" Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, na University of West Bohemia u Plzenu (Republika Češka) i na doktorskom studiju Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

Od 2013. do 2016. godine bio je prodekan za diplomski studij, a od 2016. do 2022. godine dekan Ekonomskog fakulteta u Rijeci, kada su i akreditirani on-line diplomski studij (2015. godine) i prijediplomski studij (2019. godine) Poslovne ekonomije.

Član je uredničkog odbora International Journal of Diplomacy and Economy i Oeconomica Jadertina te član Programskog odbora međunarodnih znanstvenih konferencija Economics of Digital Transformation (EDT), Dubrovnik International Economic Meeting (DIEM), International Conference of Sustainable Transport (SuTra).

Od 2017. godine član je komisije za carine i olakšavanje trgovine Međunarodne trgovačke komore (ICC) u Republici Hrvatskoj. Od 2017. do 2020. godine član je Vijeća za gospodarska pitanja Predsjednice Republike Hrvatske. Tijekom 2016. godine bio je Povjerenik Vlade Republike Hrvatske u Općini Matulji.

Prof. dr. sc. Alen Host je od 2023. godine član Akreditacijskog savjeta AZVO.

Marina Grubišić
Agencija za znanost i visoko obrazovanje
Croatia

Marina Grubišić, kao voditeljica odjela za analitiku i statistiku u Agenciji za znanost i visoko obrazovanje iza sebe ima više od 15 godina iskustava u upravljanju primjenom i razvojem glavnog informacijskog sustava koji podržava procese osiguravanja kvalitete u hrvatskom visokom obrazovanju uz kontinuiranu podršku korisnicima na visokim učilištima. Također, ima veliko iskustvo kao koordinatorica za posjete vanjskih evaluacijskih panela tijekom procesa akreditacije, što je uključivalo i vođenje radionica za upoznavanje stranih stručnjaka s hrvatskim obrazovnim sustavom. Dio njezinog rada je priprema i obrada (analize, izvješća, pregledi) podataka iz sustava znanosti i visokog obrazovanja.

Vedrana Vojković Estatiev
Agencija za znanost i visoko obrazovanje
Croatia

Vedrana Vojković Estatiev radi kao viši stručni savjetnik u Odjelu za vanjsku prosudbu u AZVO-u. Prethodno je bila zaposlena na CARNET-ovom projektu e-Škole i sudjelovala u koordinaciji izrade različitih digitalnih sadržaja u sklopu navedenog projekta. Također je dugi niz godina bila vanjska suradnica Sveučilišta u Zagrebu, gdje je kao predavač i viši predavač u naslovnom nastavnom zvanju izvodila kolegije vezane za engleski jezik struke. Nastavu je počela izvoditi u potpunosti u online okruženju akademske god. 2012./13., te je stekla višegodišnje iskustvo u dizajnu i moderiranju online tečajeva. Diplomirala je anglistiku na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, te je 15 godina predavala opći i poslovni engleski te engleski jezik struke odraslim polaznicima u školama stranih jezika.

Martina Lončar
Agencija za znanost i visoko obrazovanje
Croatia

Martina Lončar završila je kroatologiju na Hrvatskim studijima, a trenutno radi kao rukovoditeljica Odsjeka za međunarodnu suradnju u Agenciji za znanost i visoko obrazovanje (AZVO) u kojem je zadužena za administriranje i vođenje EU projekta u području visokog obrazovanja te sudjeluje u organizaciji raznih edukacijskih aktivnosti AZVO-a. Iskustvo u vođenju i administriranju domaćih i inozemnih projekta, posebno projekta financiranih iz EU fondova, stekla je prethodno radeći u izdavačkoj kući te organizacijama civilnog društva.

Sandra Kučina Softić
Sveučilišni računski centar Sveučilišta u Zagrebu
Croatia

Sandra Kučina Softić je pomoćnica ravnatelja Sveučilišnog računskog centra Sveučilišta u Zagrebu (Srca) i voditeljica Centra za e-učenje Srca. Njezin posao fokusiran je na praćenje i poticanje implementacije e-učenja na ustanovama u sustavu visokog obrazovanja u Hrvatskoj te savjetovanje i podršku ustanovama, nastavnicima i studentima u implementaciji novih tehnologija u proces poučavanja i učenja. Njezino područje interesa je strateško odlučivanje vezano uz sustavnu implementaciju e- učenja, te usavršavanje nastavnika u implementaciji novih tehnologija u obrazovni proces. Osim toga potiče i bavi se otvorenim obrazovanjem i obrazovanjem na daljinu. Član je projektnih timova u Hrvatskoj i na Europskoj razini te aktivno sudjeluje i prezentira na međunarodnim konferencijama. 2018. godine imenovana je predstavnikom Republike Hrvatske u Radnoj skupini za digitalno obrazovanje: učenje, poučavanje i vrednovanje u sklopu „Strateškog okvira za europsku suradnju u obrazovanju i osposobljavanju“ (ET 2020) pri Europskoj komisiji, a iste godine imenovana je i za člana Europske ekspertne skupine za obrazovanje i osposobljavanje pri Europskoj komisiji za pripremu smjernica europskog okvira za obrazovanje i osposobljavanje 2030. 2014. godine stekla je titulu Master of Science in Digital Education na the University of Edinburgh, Velika Britanija, a 2020. doktorirala je u području informacijskih i komunikacijskih znanosti na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Od 2019 godine obnaša funkciju predsjednice međunarodne organizacije European Distance and Learning Network (EDEN).

Participants' prior knowledgePotrebno predznanje: Nisu potrebna.

Learning outcomes / Ishodi učenja: Sudionici će moći opisati važne aspekte vanjskog vrednovanja online studija.

 


Powered by OpenConf®
Copyright ©2002-2022 Zakon Group LLC