Priprema za migraciju u visokoškolski knjižnični sustav u oblaku te analiza utjecaja digitalne tehnologije na poslovanje (90 min)
Radionica ima za cilj izložiti upute kako pristupiti pripremi knjižničnih podataka za migraciju u novi sustav u oblaku. Radionica započinje uvodnim izlaganjem o funkcionalnostima platformi knjižničnih usluga u oblaku te će se predstaviti topologija hrvatskog visokoškolskog knjižničnog sustava u oblaku. Voditelji radionice izložit će praktične upute kako pristupiti pripremi knjižničnih podataka za migraciju u novi knjižnični sustav. Demonstrirat će se praktična vježba analize uvoza i konverzije bibliografskih podataka iz formata UNIMARC u MARC21 putem MarcEdit programa. Polaznici radionice mogu na radionicu donijeti set bibliografskih podataka iz postojećih knjižničnih sustava te analizirati uspješnost konverzije na priloženom setu podataka. Radionica će pružiti konkretne savjete i upute kako se knjižnice mogu pripremiti za migraciju poslovanja u novi knjižnični sustav, kako pristupiti čišćenju podataka, kako pripremiti datoteke za izvoz podataka iz postojećih knjižničnih sustava te kako evidentirati postojeće politike poslovanja i poslovne procese. Voditelji radionice prenijet će vlastito iskustvo vezano uz prethodne migracije knjižničnih sustava, izložit će preporučeni hodogram aktivnosti migracije poslovanja te upoznati sudionike o indikatorima uspješnosti procesa migracije. Sudionici radionice su članovi Sveučilišnog projektnog tima, voditelji sveučilišnih, visokoškolskih i specijalnih knjižnica koje sudjeluju u projektnim aktivnostima NSK u projektu e-Sveučilišta, kao i drugi zainteresirani za procese migracije. Poseban naglasak bit će na usmjeren na uvod u analizu utjecaja digitalne tehnologije na poslovanje visokoškolskih knjižnica.
Dijana Machala
Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu
Croatia
dr. sc. Dijana Machala, pomoćnica je glavne ravnateljice Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu zadužena za djelatnost središnje knjižnice Sveučilišta u Zagrebu. U projektu e-Sveučilišta sudjeluje kao voditeljica projektnog tima NSK u projektu e-Sveučilišta. Znanstvena je suradnica, voditeljica nekoliko znanstvenih projekata te autorica više od 30 stručnih i znanstvenih radova.
Marko Orešković
Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu
Dr. sc. Marko Orešković rođen je 1984. godine u Požegi. Diplomirao je 2009. godine na Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu smjer Informacijski sustavi, a na istom fakultetu, 2019. godine, stječe doktorat znanosti iz informacijskih i komunikacijskih znanosti. Posebna područja interesa su mu programsko inženjerstvo, analiza podataka i modeliranje baza podataka.
Igor Baj
Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu
Igor Baj diplomirao je 2017. godine na Sveučilištu Sjever u Varaždinu diplomski sveučilišni studij Odnosi s javnostima te stekao akademsko zvanje magistra odnosa s javnostima. U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu zaposlen je od 1996. godine, a trenutačno radi kao voditelj Odsjeka razvoj IT usluga u Odjelu informacijske tehnologije.
Lobel Machala
Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu
Dr. sc. Lobel Machala, knjižničarski je savjetnik, radi u NSK kao rukovoditelj Odjela Bibliografsko središte te glavni urednik Hrvatskih nacionalnih bibliografija. Doktorirao je 2012. godine na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Član je Stalnog odbora međunarodne IFLA-ine Sekcije za nacionalne bibliografije, urednik izdanja HKD-a, a bio je i glavni urednik Vjesnika bibliotekara Hrvatske.
Elia Ekinović Micak
Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu
Viša knjižničarka u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu. Završila studij kroatistike i bibliotekarstva Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Od 1992. godine radi u NSK kao katalogizator na izradi bibliografskih i normativnih zapisa. Članica je Projektnog tima za implementaciju knjižničnog programa (2009.-2014.) te koordinatorica Radne grupe za MARC21 u NSK.
Anita Katulić
Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu
Dr. sc. Anita Katulić, viša knjižničarka, stručna je suradnica za normizaciju u Hrvatskom zavodu za knjižničarstvo Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu. Vodi radionice u Centru za stalno stručno usavršavanje knjižničara. Sudjeluje u projektu e-Sveučilišta. Objavljuje znanstvene i stručne radove te sudjeluje na domaćim i međunarodnim skupovima.
Participants' prior knowledge / Potrebno predznanje: Potrebno je temeljno znanje o bibliografskim formatima (UNIMARC/MARC21).
Learning outcomes / Ishodi učenja: Sudionici će naučilti analizirati uspješnost konverzvije bibliografskih podataka, upoznat će se s procesom migracije poslovanja u novi knjižnični sustav te će biti spremni za provedbu analize utjecaja digitalne tehnologije na knjžnično poslovanje.